Home Lajme Nga Vendi Video/ NASA,”Hëna e trefishtë” shfaqet më 31 janar

Video/ NASA,”Hëna e trefishtë” shfaqet më 31 janar

5 min read
0
48

TIRANE,30 Janar /ATSH/ – Nëse jetoni në pjesën perëndimore të Amerikës së Veriut, Alaskës dhe ishujve Havai, ju mund të vendosni alarmin herët në mëngjesin e së mërkurës, për të parë atë që NASA e quan hënën e trefishtë.

Për SHBA (kontinentale) shikimi do të jetë më i mirë në Perëndim”, tha Gordon Johnston, bloger hënor në Shtabin e NASA-s në Uashington. “Vendosni alarmin tuaj herët dhe dilni jashtë dhe shikoni. Moti lejon, Bregu Perëndimor, Alaska dhe Hawaii do të kenë një pamje spektakolare të totalitetit nga fillimi në fund. Për fat të keq, eklipsimi i shikimit do të jetë më sfidues në zonën kohore Lindore. Eklipsi fillon në orën 5:51 të mëngjesit, pasi Hëna është gati të vendoset në qiellin perëndimor dhe qielli bëhet më i lehtë në lindje”,tha Johnston.

Hëna e plotë e 31 janarit është e veçantë për tre arsye: është e treta në një seri “super hënash”, kur Hëna është më afër Tokës në orbitën e saj bëhet rreth 14 për qind më e ndritshme se zakonisht. Është gjithashtu hëna e dytë e plotë e muajit, zakonisht i njohur si “hëna blu”. Hëna super blu do të kalojë përmes hijes së Tokës për t’u dhënë shikuesve në vendin e duhur një eklips total hënor. Ndërsa Hëna është në hijen e Tokës, ajo do të marrë një ngjyrë të kuqërremtë, e njohur si “hëna e gjakut”.

Nëse jetoni në Amerikën e Veriut, Alaska ose Hawaii, eklipsi do të jetë i dukshëm para lindjes së diellit më 31 janar. Për ata në Lindjen e Mesme, Azia, Rusia Lindore, Australia dhe Zelanda e Re, “hëna e gjakut super blu” mund shihet gjatë rrotullimit hënor mbrëmjen e 31 Janarit.

Fatkeqësisht, gjithçka do të jetë më sfiduese për Europën pasi eklipsi i plotë do të ndodhë në pjesën e errët të tokës në orën 11.51 minuta sipas orës sonë. Por, super hëna blu, sidoqoftë, do të mund të shihet…ndaj, ia vlen të qëndrosh jashtë me një aparat fotografik në dorë.

Eklipsi i hënës ndodh deri në tre herë në një vit, superhëna një herë në 14 muaj dhe hëna blu rreth një herë në çdo 2.7 vjet. NASA thotë se ky fenomen i hënës së trefishtë, do të jetë i pari në 35 vjet dhe nuk do të përsëritet të paktën deri në 2037.

https://www.nasa.gov/feature/super-blue-blood-moon-coming-jan-31

https://www.youtube.com/watch?v=IrydklNpcFI

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Adela Alla
Load More In Lajme Nga Vendi
Comments are closed.

Check Also

Pritje shtetërore, Thaçi: Vizioni i Kosovës anëtarësimi në BE, NATO dhe OKB

PRISHTINË, 18 Shkurt /ATSH- I. Vata/ -Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka organizuar sot…