Home Ekonomi, Biznes dhe Finance Të ardhurat nga renta minerare rriten 9.1%

Të ardhurat nga renta minerare rriten 9.1%

renta-1-1TIRANE, 21 Prill/ATSH/ -Të ardhurat nga renta minerare në eksport janë realizuar në vlerën 585 milionë lekë, 9.1% ose 49 milion lekë më shumë krahasuar me 3 mujorin e vitit 2016.

Këto të ardhura sipas raportit të Ministrisë së Financave mbi treguesit fiskalë për tremujorin e parë të vitit rezultojnë 33% ose 146 milion lekë më shumë se plani.

Ndikim kryesor ka patur rritja e çmimit të mineraleve në tregun ndërkombëtar me rreth 48%, krahasuar me janar-mars 2016. Po ashtu dhe rritja e sasisë së mineraleve të eksportuara me 47% krahasuar me janar-mars 2016./a.gjonaj/ /gj.m/

Load More Related Articles
Load More By Arlinda Gjonaj
Load More In Ekonomi, Biznes dhe Finance
Comments are closed.

Check Also

Te marten, mot me kthjellime dhe vranesira ne zhvillim

TIRANE, 24 prill /ATSH/. – Gjate dites se marte, 25 prill 2017, moti mbi vendin tone…