Home Bota TAJLANDË – Të paktën 390 persona kanë vdekur gjatë festimit të Vitit të Ri tajlandez

TAJLANDË – Të paktën 390 persona kanë vdekur gjatë festimit të Vitit të Ri tajlandez

 BANGKOK, 18 prill /ATSH-AFP/ – Të paktën 390 persona kanë vdekur në aksidente rrugore në Tajlandë në shtatë ditët e fundit me rastin e festimit të Vitit të Ri “Songkran” (Viti i Ri Tajlandez), njoftoi sot qeveria tajlandeze.

“Megjithatë është regjistruar një rënie me 12 për qind i të vdekurve me vitin e kaluar”, deklaroi sekretari i përhershëm i Ministrisë së Brendshme, për gazetën “The Nation”.

Vitin e kaluar vdiqën 442 persona gjatë peridhës së festimeve.

“Songkran” karakterizohet nga një luftë në shkallë të gjerë me uji dhe shumë njerëz udhëtojnë për në provincat e tyre që të festojnë Vitin e Ri tradicional tajalandez me familjen dhe miqtë./

/G.S/

Load More Related Articles
Load More By Gent Sinani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

BRUKSEL – BE: Rivlerësim i marrëdhënieve me Turqinë

BRUKSEL, 24 prill /ATSH-AFP/ – Komisioneri evropian për Zgjerimin, Johnnes Hahn u sh…