Home Interesi Njerezor Sintra në Portugali, qyteti misterioz që bën kurioz shkrimtarët

Sintra në Portugali, qyteti misterioz që bën kurioz shkrimtarët

Portugali-Sintra-Flickr-Jsome1TIRANË, 20 Prill / ATSH / -Sinta është një nga vendet më të bukura dhe më misterioze në botë, që ka frymëzuar mjaft shkrimtar e poet botërorë.

Nuk është çudi pse Lord Bajroni u frymëzua nga bukuria e këtij qytetit për të shkruar ‘Shtegtimin e Çajld Haroldit’.

Çdokush që ka vizituar këtë pjesë magjike të botës, e cila ndodhet jo shumë larg nga Lisbona, do të mund të shkruante edhe një poezi në nder të bukurisë së qytetit.

Sintra, e cila është monument kulture e shpallur nga UNESCO, fsheh mistere dhe bukuri që vetëm në botën e përrallave keni takuar.

Janë të shumtë vizitorët që mbërrijnë aty dhe shuajnë kuriozitetin e tyre rreth mistikës së këtij qyteti. /gj.m/

 

 

Load More Related Articles
Load More By Nikolla Lena
Load More In Interesi Njerezor
Comments are closed.

Check Also

93 vjet nga vdekja e patriotit Avni Rustemi

TIRANË, 22 prill/ATSH/.- 22 prilli në kalendar shënon 91 vjetorin e e vdekjes së mësuesit,…