Home Bota KUVAJT – Tillerson: Operacioni turk në Siri ka dobësuar luftën kundër ISIS

KUVAJT – Tillerson: Operacioni turk në Siri ka dobësuar luftën kundër ISIS

1 min read
0
28

KUVAJT, 13 shkurt /ATSH-AFP/ – Operacioni ushtarak turk në veri të Sirisë kundër forcave kurde, aleate të Uashingtonit, ka dobësuar luftën kundër grupit xhihadist të Shtetit Islamik, theksoi sot sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson.

“Ofensiva e Ankarasë, filluar më 20 janar, ka devijuar koalicionin ndërkombëtar nga lufta kundër Shtetit Islamik në lindje të Sirisë, sepse forcat kurde janë drejtuar drejt enklavës së Afrines”, konfirmoi Tillerson në një konferencë shtypi në Kuvajt, në përfundim të një takimi të koalicionit ndërkombëtar antixhihadist.

”Ne jemi në kontakt me aleatin tonë të NATO-s, Turqinë dhe mendojmë se është e rëndësishme që turqit të jenë të vetëdijshëm për efektin e këtij operacioni në misionin tonë kryesor, atë për të mundur ISIS-in”, shtoi ai./ /ec/  a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ''Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare'', ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Load More Related Articles
Load More By Eva Cani
Load More In Bota
Comments are closed.

Check Also

STUDIM – Nuk ekzistojnë më kuaj të egër në Tokë

KANSAS, 23 shkurt /ATSH-AFP/ – Nuk ekzistojnë më kuaj të egër në Tokë njoftuan sot s…