Home Kryesor Basha: Protesta shtrihet në të gjithë vendin, të hënën bllokojmë trafikun

Basha: Protesta shtrihet në të gjithë vendin, të hënën bllokojmë trafikun

Lulzim-BashaTIRANË, 20 Prill/ATSH/.- Opozita e bashkuar me në krye Partinë Demokratike ka vendosur intesifikimin e protestës qytetare në të gjithë Shqipërinë, duke nisur nga dita e hënë, kur kanë paralajmëruar bllokimin e trafikut.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi të enjten se “opozita ka qenë dhe është më e bashkuar se kurrë për të qenë në ballë të kësaj lëvizje deri në fitore”. “Duke ruajtur si pishtar, si monument çadrën e lirisë 24 orë në ditë, por duke e shtrirë protestën në mbarë vendin. Ditën e hënë të gjithë shqiptarët bashkohemi mes orën 11:00 dhe 12:00 në bllokimin e trafikut në të gjithë Shqipërinë”, tha Basha.

Sipas tij, “nuk ka zgjedhje fasadë dhe nuk ka kompromis me ëndrrën e shqiptarëve, por ka një gatishmëri për dialog që i shërben zgjidhjes”. “Ne vijmë me kërkesat e shqiptarëve, që përbëhen nga dy pjesë të lidhura. Hapi i parë, qeveri teknike me mbështetje të gjerë politike. Hapi i dytë mandati i kësaj qeverie, që ka të bëjë me zbatimin e dekriminalizimit dhe luftën kundër drogës, votim dhe numërim elektronik në zgjedhje”, shtoi Basha.

Basha shtoi se “ftesa e opozitës është që së bashku t’i japim fund Republikës së Vjetër dhe të hapim rrugën me një pakt kombëtar”.

Kreu i PD-së komentoi edhe vendimin e sotëm të KQZ-së lidhur me kërkesën për shtyrjen e regjistrimit të koalicioneve në zgjedhje. “KQZ duhet ta hedhë atë poshtë, pasi po nuk e hodhët jeni në kushtet e shpërdorimit të detyrës dhe ne do t’ju çojmë për ndjekje penale”, tha Basha, duke iu drejtuar juristëve të KQZ-së./m.m/

Load More Related Articles
Load More By Maela Marini
Load More In Kryesor
Comments are closed.

Check Also

Te marten, mot me kthjellime dhe vranesira ne zhvillim

TIRANE, 24 prill /ATSH/. – Gjate dites se marte, 25 prill 2017, moti mbi vendin tone…