Lajmet Kryesore

AXHENDA NDËRKOMBËTARE 29/08/2016

AXHENDA NDËRKOMBËTARE 29/08/2016

NGJARJE KRYESORE BEJRUT/DAMASK/STAMBOLL – Dhjetëra persona janë vrarë në veri të Sirisë pas bombardimeve intensive të ushtrisë turke gjatë ofensivës së saj që shënjestronte njëkohësishtë xhihadistët dhe Kurdët. BOGOTA – Kolumbia ndodhet në një ditë historike me hyrjen …

“Balkan Teatër Tirana Fest” çel sot siparin në kryeqytet

“Balkan Teatër Tirana Fest” çel sot siparin në kryeqytet

TIRANË, 29 Gusht/ATSH/-  Trupat teatrore nga Rumania, Bosnja-Hercegovina, Shqipëria, Maqedonia, Bullgaria, Kosova dhe Greqia do të performojnë në festivalin "Balkan Teatër Tirana Fest”, i cili çelet sot në Teatrin Kame në Ibë. Festivali i konceptuar edhe si një takim midis …

Vlorë – Rama inspekton projektet në infrastrukturë

Vlorë – Rama inspekton projektet në infrastrukturë

TIRANË, 29 gusht/ATSH/.- Kryeministri Edi Rama inspektoi kantieret e Rilindjes Urbane në Vlorë, që e kanë shndërruar të gjithë qytetin në një kantier të madh pune. Janë tre investime strategjike që rregullojnë përfundimisht lëvizjen e mjeteve në qytet dhe drejt Bregut dhe …

GJERMANI – Gabriel: Negociatat për marrëveshjen e tregtisë së lirë BE-SHBA kanë dështuar

GJERMANI – Gabriel: Negociatat për marrëveshjen e tregtisë së lirë BE-SHBA kanë dështuar

BERLIN, 28 gusht /ATSH-DPA/ - Bisedimet me amerikanët për marrëveshjen e tregtisë së lirë BE-SHBA të njohur si TTIP kanë dështuar, deklaroi ministri gjerman i Ekonomisë, Sigmar Gabriel, në një intervistë sot për televizionin gjerman ZDF. “Negociatat me SHBA-në kanë …

Policia Kufitare dhe Guardia di Finanza sekuestrojnë gomonen me 300 kg mariuanë, në pranga dy shtetas

Policia Kufitare dhe Guardia di Finanza sekuestrojnë gomonen me 300 kg mariuanë, në pranga dy shtetas

TIRANË, 28 Gusht /ATSH- I. Vata/ - Policia Kufitare Shqiptare dhe Nukli Detar i Guardia di Finanza kanë organizuar sot një operacion të përbashkët kunder trafikut të drogës, duke bërë të mundur bllokimin dhe sekuestrimin e një gomone  5 metra e gjatë që trasportonte rreth  300 kg …

Sport – Formula 1: Gjermani Nico Rosberg (Mercedes) fiton Cmimin e Madh të Belgjikës

Sport – Formula 1: Gjermani Nico Rosberg (Mercedes) fiton Cmimin e Madh të Belgjikës

TIRANE, 28 Gusht /ATSH-AFP/. - Gjermani Nico Rosberg (Mercedes), i nisur ne "pole position", ka fituar Cmimin e Madh te Belgjikes te Formula 1, te dielen ne Spa-Francorchamps, duke dale para australianit Daniel Ricciardo (Red Bull) dhe britanikut Lewis Hamilton, i cili u nis i 21-ti. Rosberg e …

Deputetët e PS të Portugalisë, Joao Torres dhe  Ivan Gonçalves, në kampingun e LRI-së në Jalë

Deputetët e PS të Portugalisë, Joao Torres dhe Ivan Gonçalves, në kampingun e LRI-së në Jalë

TIRANË, 28 Gusht /ATSH- I. Vata/ - Deputetët e Partisë Socialiste të Portugalisë, Joao Torres dhe  Ivan Gonçalves kanë qenë sot në Kampingun e LRI-së në Jalë, ku kanë dhëne edhe një intervistë për mediat. Në intervistë, deputeti i PS të Portugalisë, Joao Torres, e cilësoi …

SONDAZH – Gjysma e gjermanëve kundër një mandati të katërt të Angela Merkel 

SONDAZH – Gjysma e gjermanëve kundër një mandati të katërt të Angela Merkel 

BERLIN, 28 gusht /ATSH-DPA/ - Gjysma e gjermanëve nuk dua që Angela Merkel të jetë kancelarë në një mandat tjetër, sipas një sondazhi të publikuar sot. Sondazhi, i kryer nga kompania Emnid për gazetën “Bild am Sonntag”, tregon se 50 për qind e gjermanëve i kundërvihen një …

Akademia Verore e FREESH, Xhaçka: Edi Rama i vetmi kryetar partie që sfidohet, PS ka debat të brendshëm

Akademia Verore e FREESH, Xhaçka: Edi Rama i vetmi kryetar partie që sfidohet, PS ka debat të brendshëm

TIRANË, 28 Gusht /ATSH- I. Vata/ - Në ditën e dytë të Akademisë Verore të FREESH, deputetja e PS-së, Olta Xhaçka, si përfaqësuese e Fondacionit "Qemal Stafa", mbajti nje leksion ku foli për ideologjitë që udhëheqin partitë dhe procesin e politikë-bërjes Nëpërmjet një …

Sport – Tenis: Dhjetë fituesit e fundit të US Open për meshkuj

Sport – Tenis: Dhjetë fituesit e fundit të US Open për meshkuj

TIRANE, 28 Gusht /ATSH-AFP/. - Dhjete fituesit e fundit te US Open per meshkuj para nisjes se edicionit 2016 te henen jane: 2015: Novak Djokovic (SER) 2014: Marin Cilic (KRO) 2013: Rafael Nadal (SPA) 2012: Andy Murray (ANG) 2011: Novak Djokovic (SER) 2010: Rafael Nadal …

Ekonomi & Turizem


Kompania Sigurimeve SIGAL- Promocion

Shqiperia dhe BE




Politike Lajmet e Fundit




Kosova & Rajoni


Lajme Nga Bota


Arsimi


Shkence & Teknologji



Sporti & Lifestyle



Top