Lajmet Kryesore

“Drejtësia”, Basha: Takimi me ambasadorët të jetë i hapur, jemi pro reformës

“Drejtësia”, Basha: Takimi me ambasadorët të jetë i hapur, jemi pro reformës

TIRANE, 5 Maj/ATSH/- Partia Demokratike e e mirëpret praninë e ambasadorit të SHBA, Lu dhe Ambasadores së BE-së, Vlahutin në mbledhjen e grupit parlamentar demokrat. Kreu i opozitës Lulzim Basha tha se takimi nuk është anuluar por është shtyrë për të martën, ku pritet që …

SHBA – Klani Bush nuk do të mbështesë Donald Trump

SHBA – Klani Bush nuk do të mbështesë Donald Trump

UASHINGTON, 5 maj /ATSH-AFP/ - Kandidati më i mundshëm republikan për presidencialet, Donald Trump, po përpiqet të unifikojë partinë para zgjedhjeve të nëntorit, që është përçarë për shkak të kandidaturës së tij, por duhet t’ia dalë pa mbështetjen e emrit më të …

Koleksionistë nga i gjithë Ballkani në konkursin “Balkanfila 2016

Koleksionistë nga i gjithë Ballkani në konkursin “Balkanfila 2016

TIRANE, 5 Maj/ATSH/- Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mori pjesë në çeljen e ekspozitës dhe konkursit filatelik ndërkombëtar, “Balkanfila 2016” me koleksione pullash, që u zhvillua në ambientet e Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin dhe …

Haxhinasto: Biletimi elektronik, eviton evazionin

Haxhinasto: Biletimi elektronik, eviton evazionin

TIRANE, 5 Maj/ATSH/- Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto,  vizitoi ekspozitën e “Expocity Albania”, që në fokus të këtij viti ka sigurinë në rrugë dhe elemente të shërbimeve të emergjencës. Haxhinasto vlerësoi faktin që në këtë panair marrin …

Rruga e lumit të Vlorës, miratohet marrëveshja për projektin rehabilitues

Rruga e lumit të Vlorës, miratohet marrëveshja për projektin rehabilitues

TIRANË, 5 Maj/ATSH/-Kuvendi miratoi të enjten me 99 vota ratifikimin e marrëveshjes së huasë ndërmjet palës shqiptare dhe Fondit Kuvajtian për Zhvillimin Ekonomik për financimin e projektit "Rehabilitimi i rrugës së lumit të Vlorës". Projekti, i financuar me një fond prej 40 …

Shqipëria dhe Sllovenia, Memorandum Mirëkuptimi për bashkëpunim në fushën e zhvillimit urban

Shqipëria dhe Sllovenia, Memorandum Mirëkuptimi për bashkëpunim në fushën e zhvillimit urban

TIRANË, 5 Maj/ATSH/.- Ministria e Zhvillimit Urban të Shqipërisë dhe Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor të Sllovenisë, nënshkruan sot një Memorandum Mirëkuptimi për bashkëpunim në fushën e zhvillimit urban. Delegacioni slloven, i kryesuar nga zv.Ministrja, Lidija …

ITALI – Renzi: Nevojitet një strategji mbi Afrikën për bllokimin e fluksit të migrantëve

ITALI – Renzi: Nevojitet një strategji mbi Afrikën për bllokimin e fluksit të migrantëve

ROMË, 5 maj /ATSH-AFP/ - Kryeministri italian, Matteo Renzi insistoi sot mbi nevojën për të pasur një strategji mbi Afrikën sikurse ishte rasti për të zgjidhur problemin e rrugës së Ballkanit, që sillte qindra migrantë që prej Turqisë drejt Greqisë, ndonëse ka divergjenca mbi …

ITALI – Merkel: Të mbrojmë kufijtë e jashtëm të BE-së për evitimin e kthimit të nacionalizmave

ITALI – Merkel: Të mbrojmë kufijtë e jashtëm të BE-së për evitimin e kthimit të nacionalizmave

ROMË, 5 maj /ATSH-AFP/ - Kancelarja gjermane, Angela Merkel i bëri sot thirrje homologëve të saj evropianë që të mbrojnë kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian, që të evitohet një rikthim i nacionalizmave. “Nga Mesdheu në polin e Veriut, mbrojtja e kufijëve të BE-së përbën …

TURQI – Davutoglu konfirmon se nuk do të kandidojë për kryesinë e partisë

TURQI – Davutoglu konfirmon se nuk do të kandidojë për kryesinë e partisë

ANKARA, 5 maj /ATSH-AFP/ - Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, konfirmoi sot se nuk do të kandidojë për një mandat të ri gjatë një kongresi të jashtëzakonshëm të partisë islamiko-konservatore që mblidhet më 22 maj. “Nuk mendoj të paraqes kandidaturën time”, tha ai, me …

Gjykata lë në burg gjyqtarin Hoxha

Gjykata lë në burg gjyqtarin Hoxha

  TIRANË, 5 Maji/ATSH-Arbi Fortuzi/-.Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur arrest me burg për 30 ditë gjyqtarin Ibrahim Hoxha dhe birin e tij, Ledian Hoxhën, të akuzuar për korrupsion. Gjyqtari i rrethit Tiranë, u kap së bashku me djalin e tij duke marrë 6 milion lekë për …

Ekonomi & Turizem


Kompania Sigurimeve Atlantik - Promocion

Shqiperia dhe BE
Politike Lajmet e Fundit
Kosova & Rajoni


Lajme Nga Bota


Arsimi


Shkence & TeknologjiSporti & LifestyleTop